E Dönüşüm Nedir, Neleri Kapsar?

Bir adam digistal verilere doğru bakıyor

E dönüşüm nedir ve neleri kapsar başlıklı yazımızda geri dönüşüm olarak kullanılan ürünlerin dijital ortamda nasıl değerlendirildiğinden bahsedeceğiz.

Günümüzde pek çok şey dijital ortamda gerçekleştiği için bu sayede pek çok ürünün kullanıldıktan sonra çöp olması da engellenmiş olmaktadır. Bir defter ya da kalem için bile ağaç kesiminden yararlanıldığı düşünürsek doğal alanlarımızı korumak adına bu sistemin ne kadar yararlı olduğunu tahmin etmek zor olmaz.

E- dönüşüm sistemi hayatımıza girdikten sonra hem çevre olarak katkı sağlanmasının yanı sıra hem de ekonomik olarak daha hesaplı kullanım olanağı sağlanmaktadır. Aynı zamanda dijital ortamda kullanım çok daha kolay ve pratiktir. Çok daha hızlı bir kullanım olduğu için zamandan da büyük ölçüde tasarruf sağlanabilmektedir.

  1. dönüşüm olarak hayatımıza giren ve kolaylıklar sağlayan bazı elektronik ürünleri sayacak olursak;

E- Defter

Yevmiye defteri olarak bilinen bu sistemle zaman damgası kullanılarak imza atılıp ibraz edilmektedir. Elektronik ortamda bu defter tutulduğu içim noter onayına gerek kalmamaktadır. Arşivleme sıkıntısı yaşamadan devlet ve işletmeler arasındaki sistemin daha kolay ve düzenli işlemesinde rol oynamaktadır.

E- Arşiv

E- fatura gibi elektronik fatura sistemidir. İki firma arasındaki fatura türünü düzenlemede kullanılmaktadır. Firmanın bu sistemi kullanmak için e-faturaya kayıt olması gerekmektedir.

E- Mutabakat

Firmalar arası alacak verecek işlerinin yapılmasında kullanılan dijital bir sistemdir. Cari hesapların dataları buradan sisteme yüklenip karşı tarafın bu sisteme ulaşması sağlanabilmektedir. İki taraflı iletişimin daha seri bir şekilde yapılabilmesi için uygulanmaktadır.

E- Yedekleme

Belge saklamak, arşivlemek için kullanılmaktadır. İstediğiniz belgeyi dijital ortamda yedekleyip saklayabilirsiniz. Pratik bir şekilde belgenize bu sistem üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

E- İmza

E- imza ıslak imza yerine kabul edilmektedir. Bu sistemi kullanan kişileri kimlik bilgileri istenmektedir.

gölgeleri tokalasan insanlar

E Dönüşümün Faydaları Nelerdir?

E Dönüşümün faydaları olarak bu sistemin olumlu etkileri olarak şunları söyleyebiliriz; E-dönüşüm sayesinde maliyet açısından ciddi oranda yarar sağlanmaktadır. Eskiden önemli bilgi ve belgeleri tutmak için çok sayıda kağıt kullanılır. Kullanılan kağıt miktarı düşünldüğünde ciddi anlamda bu işler masraflı olmaktaydı.Baskı ve arşivleme gibi işlemler için de ayrıca ek masraf çıkardı. Böylece toplam olarak ciddi sayılacak şekilde masraf olmaktaydı. E- dönüşüm sayesinde tüm bu masraflardan kurtulmak mümkün oldu. Tüm bilgiler tek bir yerde toplanarak maliyetten kar edildi.

E dönüşüm ayrıca zamandan da verimlilik kazanmamızı sağlamaktadır. Kısa sürede dijital ortamda istenen belgeler düzenlenmektedir. Gereksiz olan iş yükü ortadan kaldırılmaktadır. Çok daha kısa sürede dijital ortamda gerekli veri ve belgeler girilmektedir. Zamandan bu şekilde tasarruf sağlanarak işlerin daha verimli ve kısa sürede halledilmesi sağlanmaktadır.

E- dönüşüm ile kazanılan diğer bir fayda da her şeyin belli bir düzen ve sistem içinde olmasıdır. Gerekli belge ve dökümanlar tek bir yerde düzenli şekilde kayıt altına alınmakta ve gerektiğinde sisteme girilebilmektedir.

E Dönüşümün sağladığı en yararlı katkılardan birisi de çevreye dost bir uygulama gerçekleştirmesidir. Bu sistem sayesinde pek çok ağaç kesilmekten kurtulmuş ve bu sayede doğa gerektiği gibi korunmuştur. Eskiden pek çok işlerin kaydını tutmak için tonlarca kağıt harcanırdı. Bu da çok yüzbinlerce ağacın kesilmesi demekti. Her yıl bu oran düşünüldüğünde ne kadar çok ağacın zarar gördüğünü tahmin edersiniz. E- dönüşüm yöntemi sayesinde binlerce ağaç kesilmekten ve doğa da bu şekilde zarar görmekten kurtuldu. Doğal alanlarımız bu sayede tahrip olmaktan korundu.