En Çok Kullanılan Baskı Teknikleri Nelerdir?

En Çok Kullanılan Baskı Teknikleri Nelerdir?

Grafik, resim ya da şekillerin çoğaltılmasında baskı teknikleri kullanılır. Gerçeğine en yakın olarak yapılan baskıların yüzeysel olarak aktarılmasında farklı baskı teknikleri kullanılabilir. Ortaya koyulacak çalışmaya göre en doğru tekniği kullanmak gerekir. Bu tekniği kullanacak kişilerin de kaliteli bir şekilde çalışmalar ortaya koymaları gerekir.

Bu teknikler yapılacak olan çalışmaların boyutlarına, kullanılacak olan malzemeye, yüzeye göre değişkenlik gösterebilir. Baskı çeşitleri arasında en sık kullanılanlar ise dijital baskı, serigrafi baskı, tampon baskı, ofset baskı, tifdruk baskı gibi çeşitlerdedir. Yapacağınız çalışmaya uyum sağlayan çeşidi seçerek resim, yazı ve yazılarınızı çoğaltabilirsiniz.

Dijital Baskı Tekniği Nedir?

En sık kullanılan baskı teknikleri arasında dijital baskı tekniği yer alır. Dijital baskı tekniği en fazla önem taşıyan bir tekniktir. Adından da bilindiği üzere bilgisayar üzerinden yapılan ve dijital ortam üzerinde yapılan baskı türüdür. Reklam yapanların da en fazla kullandığı baskı teknikleri arasında dijital baskı türü yer alır.

Maliyeti bakımından da en düşük baskı türü arasında yer alır. Yapacağınız çalışmanın dijital baskı ile uyum sağladığı taktirde kullanabilirsiniz. Dilediğiniz uzunlukta baskı yapabileceğiniz dijital baskı tekniği yazıcı şeklinde çalışır. Firmaların en fazla tercih ettiği baskı çeşitleri arasında yer alır. Sizler de etkili bir çalışma yapmak istediğiniz taktirde dijital baskı tekniğini kullanabilirsiniz.

dijital baskı yapan makines görseli

Ofset Baskı Tekniği Nedir?

Kitap ve dergilerin basımında kullanılan günümüzde de oldukça fazla kullanılan baskı teknikleri arasında ofset baskı tekniği yer alır. Teknoloji ile birlikte oldukça gelişen ofset baskı tekniği sayesinde dergi, kitap kapağınızı bastırabilirsiniz. Dijital baskı tekniğine benzer yapıda olan ofset baskı tekniği metal üzerine mürekkep aktarılması ile oluşur. Seri olarak baskı yaptırabileceğiniz teknikler arasında da yer alır. Baskı teknikleri çalışmalarınızın çoğaltılmasında en kolay şekilde olmasını sağlar. Mürekkep ve suyun birbirine karışmadan yapılan baskı tekniğidir. Böylelikle ortaya oldukça kaliteli çalışmalar çıkmış olur. En çok kullanılan tekniklerden olmasından dolayı sürekli gelişme gösterir. Kaliteli çalışmalar ortaya koymak için sizler de ofset baskı tekniğini kullanabilirsiniz.

offset baskı yapan makine

Serigrafi Baskı Tekniği Nedir?

Günümüzde en fazla kullanılan baskı teknikleri arasında serigrafı baskı da yer alır. Elek baskı olarak da bilinen bu baskı tekniği kumaş ya da ipek üzerine yapılan baskı türüdür. Metal ya da ahşap bir çerçeve içerisinde gerçekleşen serigrafi baskı sayesinde kumaşların üzerine gereken baskılar yapılır. Serigrafi baskı tekniği plastik ya da metal kaplara ihtiyaç duyulur.

Cam, tahta, mukavva gibi malzemelerin de üzerine yapılabilen baskı tekniğini kullanabilirsiniz. Baskı teknikleri arasında en fazla kullanılan serigrafi baskı sayesinde dilediğiniz tasarımları baskı haline dönüştürebilirsiniz. Seri baskılarda da en fazla kullanılan yöntemlerden biridir. Kaliteli çalışmalar ortaya koymak için serigrafi baskı yöntemini kullanabilirsiniz.

serigrafi baskı yapan bir insan

Tampon Baskı Nedir?

Günümüzde en fazla kullanılan baskı teknikleri arasında tampon baskı da yer alır. Çukurlu yüzeyler, yuvarlak yüzeyler, bombeli yüzeyler , düz yüzeylere uygulanan baskı çeşididir. Genellikle reklamlarda kullanılan baskı türüdür. Tampon baskı matbaacılıkta da kullanılan baskı teknikleri arasında yer alır. Tek renk olarak baskı yapılırken, birden fazla renk kullanılarak da baskı yapılabilir.

En uygun fiyatlar arasında yer alan tampon baskı tekniği sayesinde baskılarınızı bütçenizi aşmadan gerçekleştirebilirsiniz. En kaliteli şekilde yaptırabileceğiniz baskılarınızda tampon baskı kullanabilirsiniz. Her geçen gün gelişen teknikler sayesinde çalışmalarınızı en kaliteli şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Birbirinden farklı renklerde baskı yapmak için tampon baskı tekniğini kullanabilir ve ortaya kaliteli çalışmalar koyabilirsiniz.

Tampon baskı yapan insan