Font Nedir, Yazı Tipi Seçilirken Nelere Dikkat Edilir?

Büyük A harfi ve küçük A harfi yazıyo arka plan beyaz

Yazılarda en çok tercih edilen font çeşitleri olarak dijital ortamda en çok kullanılan yazı tipleri için içeriğimize göz atmayı unutmayın!

Daha etkili yazılar hazırlamak isteyenler genelde bu çeşitleri tercih etmektedir. Böylece yazı içeriği ile olduğu kadar görselliği ile de dikkat çekmekte ve okuyucu bu sayede de etkileyebilmektedir.

Font, dijital dünyada kullanılan, genişlik, uzunluk ve tipe göre ayrılan yazı çeşididir. Okuyucuların okumasını kolaylaştırmada font seçimi önemlidir. Fontlar kendi içlerinden modern, temiz, zeki ve yumuşak olarak ayrılır.

Web sitesi hazırlayanlar içim font seçimi önemlidir. Göz ve beyin algılaması açısından etkili bir seçim için font seçiminin iyi seçilmesi gerekir. Hizmet ya da sunumun  amacına ulaşması ve okuru etkilemesi açısından web sitelerinde font seçiminin özenli ve içeriklere uygun şekilde seçilmesi önemlidir.

Font seçimi yaparken gözü yormayan, kolay okunabilir şekilde olan, karmaşık olmayan, anlaşılır fontlar seçmek daha idealdir. Okuyucunun okurken sıkılmaması ve keyif alması için içerikler kadar yazı tipi de yani görsel sunum da önemlidir. Bu bakımdan font seçiminin en uygun şekilde seçilmesi gerekir.

you look good yazıyor arka plan beyaz

Web Siteleri İçin En çok Kullanılan Fontlar

Web siteleri için en çok kullanılan fontlar içerisinde genelde şu yazı tipleri sıklıkla kullanılmaktadır;

Times New Roman

HTML yazı tipi içinde yer alan eski Times yazı tipleri çeşididir. Kitap, dergi gibi basılı yayımlarda daha sık kullanılmaktadır.

Arial

En çok kullanılan yazı tiplerin arasındadır. Çok sayıda eleştirmen bu yazı türünün HTML açısından en güvenilir yazı tipi olduğunu belirtmiştir. Online makale yazımları ve yazılı medya içerikleri bu yazı türü ile genelde yazılmaktadır.

Didot

Seri font ailesi içerisindedir. Amerikan kanallar içinde CBS News’te çoğunlukla kullanılır.

Copperplate

Sadece başlık ya da headerlar için bu yazı türü genelde kullanılır. Bu harf tasarımında sadece büyük harfler yer almaktadır.

Comic Sans

Bu yazı türünü kullananlar olsa da pek çok eleştirmen çocukça ve ciddi bulmamışlardır. Web sitelerinde bu yazı türü genel olarak önerilmemektedir.

Candara

Microsoft Vista işletim sistemi ile popüler olmuş bir yazı sistemidir. Bu yazı türünün görsel açıdan web sitelerine en uygun türde yazı türü olduğu düşünülmektedir. C harfinin değişik bir tasarım görüntüsü sunduğu düşünülür.

Perpetua

Orijinal bir yazı türü olarak bu yazı türünün ortaya çıktığı düşünülür. Pensilvanya Üniversitesi için akademik yazılar ve sanatsal metinler yazılırken bu yaz tipinden sıklıkla kullanılmıştır.

Lucida Bright

Bu yazı tipinin tasarımındaki bölü işaretleri diğer yazı türlerine göre daha çok kontrast içerir. Bu bakından bilimsel akademi dergilerinden tercih edilmesi önerilir.

Courier

Daktilo karakterlerini andıran yazı tipidir. Bu bakımdan film senaryolarında sıklıkla tercih edilmektedir. Sabit genişliğe sahip olduğu için yaz fontlar içinde en çok bilinen yazı tipidir.

daktilo harfleri kutunun içinde

Verdana

Çözünürlük olarak en düşük çözünürlüğe sahip olan yazı tipidir. Küçük boyutlarda dahi bu yaz türü rahatlıkla okunabilmektedir. Dünyaca ünlü markalar web site ve markalarında  bu yazı türünden yararlanmıştır. Kolay bir şekilde okunması bu yazı türünün tercih edilme sıklığını arttırmaktadır.

Helvetica

Görsel tasarımcılar tarafından sıklıkla tercih edilen bir yazı türüdür. Psikolojik olarak güven oluşturduğu düşünülen bir yazı türüdür. Ünlü motor ve otomobil markalarından  bu yazı türünden yararlanılmaktadır.

Optima

Trafik işaretleri ve ürün logolarında bu yazı türü sıklıkla tercih edilmektedir. Amerika’da hastane ve otoparkların pek çoğunda bu yazı türünün kullanıldığı bilinmektedir. Klasik Roman büyük harflerinden esinlenerek bu yazı türünün ortaya çıktığı bilinir.