Fotokopi Makinesi Nasıl Çalışır ve Tarihçesi

Fotokopi makinesine kafasını koyan kadın

Fotokopi makinesi, Amerikalı George C. Beidler tarafından 1903 yılında belgelerin fotokopilarını çekmek sureti ile icat edilmiş bir makinedir. İlk icat edildiğinde rağbet görmemesi belgelerin fotokopiyi oldukça yavaş ve uzun çekmesinden kaynaklanıyordu.

8 Eylül 1938 tarihinde Amerikalı Chester F. Carlson ise fotokopi makinesini geliştirerek “Elektron fotokopi” adını verdiği makinesi ile patent başvurusu yaptı. Böylece fotokopi makinesinin gelişme süreci ivme kazanmaya başladı.

Daha sonra P.R Mallory & Co’da patent sürecini hızlandırmak adına kopya makinesi icat etmek için çalışmalarını hızlandırdı. Macaristan’lı Paul Selenyi, birçok maddenin elektrik iletkenliği özelliğini kullanarak kopyalanacak belgenin sabit gölgesini düşürebilmek için deneyler yapmaya başladı. Bu deneyler sonucunda cam levha ile deney yaparken mumlu kağıtlara geçiş yaptı.

Son olarak Amerikalı Haloid Corporation, Haloid şirketinin adı altında zerografi ilkesiyle çalışan ilk günümüz fotokopisini 1959 yılında üretmeye başladı. Günümüzdeki fotokopi makinesine benzeyen bu icat, geliştirilerek günümüz şeklini aldı ve önemli bir makine haline geldi.

İlk fotokopi makinesi fotoğrafı ve mucidi

Fotokopi Makinesi Nedir?

Fotokopi makinesi, başta ofisler olmak üzere günümüzde evlerde de artık yaygın olarak kullanılan bir makinedir. Çeşitli belgeleri ve görselleri hem hızlı hem ekonomik şekilde çoğaltırken artık fosilerde iş yükünü oldukça azaltmaktadır.

Çoğaltma işlemi basit olarak görülse de aslında bu işlem tamamen fotokopi makinelerinin çalışma prensibinin başarısıdır. Küçük ama bir o kadar da işlevsel olan fotokopi makinesi, icat edildiği günden bu yana birçok evre geçirerek geliştirilmiş ve günümüzdeki halini almıştır.

Günümüzde ofislerde kullanılan fotokopi makinesi, karbon elementinden üretilen tonerler belgeleri çoğaltmaktadır. Bu makinelerden önce ise fotokopi makineleri elektrostatik kağıda sıvı mürekkep ile baskılama işlemi yapıyordu.

mavi arkaplan ve masanın üzerinde duran fotokopi makinesi

Fotokopi Makinesi Çalışma Prensibi

Fotokopi makinesi çalışma prensibi elektronlar üzerine kurulmuştur. Kopyalanacak olan belgenin konulduğu alan olan korona telinin durum alanı üzerinde hareket eder. Bu hareket sırasında selenyum kaplı olan özel maddeli durum yüzeyi üzerinde pozitif enerji yüklenmiş olur.

Pozitif yüklü olan durum alanı üzerine kopyalanması istenen belge yerleştirilir ve kapağı kapatılarak kopyalanacak belgeye ışık enerjisi verilir. Verilen bu ışık demeti, yazıdan geçememektedir. Böylelikle yüzey pozitif enerjili kalır ancak yazıların olmadığı alanlar nötr enerjiye dönüşür. Böylelikle negatif enerjili toner pozitif enerjili bölgeleri kendisine çeker.

Fotokopi makinesinin alt kısmında bulunan ve tekli silindir, korona teli üzerinde yuvarlanarak boş kağıt üzerinde algıladığı şekilleri pozitif yükler ve yüzeyin alt tarafında ışık geçmeyen alanda bulunan toner parçacıkları ile etkileşime geçer.

Son aşamada ise üst alandaki ısıtarak presleme yapan silindir merdanelerden ortalama olarak 169 santigratta geçerek belgenin kopyasını çıktı olarak dışarı verir.

toner

Fotokopi  Makinesi Görüntüyü Veriye Nasıl Dönüştürür?

Fotokopi makinesi ilk icat edildiğinde makinede taranan belge mercek ve aynalar yardımı ile doğrudan çoğaltılarak dışarı çıkıyordu ve görüntüyü veriye dönüştürme özelliği yoktu. Ancak teknoloji geliştikçe ve fotokopi makinesi daha da geliştirildikçe artık görüntüler fotokopi makinesinin belleğinde kodlanarak saklanabiliyor ve veriye dönüştürülebiliyor.

Fotokopi makinesi tarafından tarana görüntü gözle görülemeyecek kadar küçük boyutlarda ayrılmaktadır ve daha sonra veri tabanındaki kodlar ile karşılaştırma yapılır. Böylece her pikseldeki her rengin bir kodu bulunur.

Fotokopi makinesinde görüntü veriye dönüştürülmeden önce her renk ve her rengin tonu bir koddan meydana gelmektedir. Veriye dönüştürülecek görüntünün ataması yapıldığında ise atama kablolar aracılığı ile gönderilir. Bu kodlar dc akımları sayesinde hangi kodun hangi renge ait olduğunu bulur ve böylece görüntünün veriye dönüştürülmesi sağlanmış olur.

kafasını fotokopi makinesine koyan kadın