Ofis Ortamında Bakılacak Bitkiler

Ofisde bakılacak bitkiler

Ofis çiçekleri, günlük zamanınızın büyük bir bölümünü geçirdiğiniz ofisinizde oldukça büyük önem taşır. Ofisinizde çalışırken ve zaman geçirirken ofisinizin atmosferini değiştirerek ruh haliniz üzerinde olumlu bir etki yaratır. Böylece daha huzurlu ve istekli çalışmanızı sağlar.

Ofis ortamında uygun çiçekler yetiştirmek, ofis ortamını çiçekler ile canlandırmak ve renklendirmek yaptığınız işlerde başarınızı da arttıracak bir faktördür. İş yoğunluğu ve stres yaşarken yemyeşil ve çevreye hem güzel kokular hem de güzel enerjiler yayan çiçeklerle iç içe olmanız size pozitif bir enerji verecektir.

Yapılan araştırmalar neticesinde canlı bitkilerin bulundukları ortamda stresi azalttıkları ve enerji verdikleri kanıtlanmıştır. Ofis ortamında masada ya da yerde bulunan çiçekler, ofis ortamında doğal sesler oluşturarak ofisin rahatsız edici negatif ses düzeyini en aza indirger. Aynı zamanda ofis çiçekleri havadaki bakterileri etkisiz hale getirerek sağlıklı bir çalışma ortamı sunar.

Canlı ofis ağaçları, aynı zamanda klimaların işlevini üstlenerek enerji tasarrufu sağlar. Bu sayede de ofis ortamınızda hem hava kirliliği engellenirken aynı zamanda enerji tasarrufu sağlanmış olur.

Ofis Çiçekleri İsimleri

Ofis ortamında bakılacak bitkiler ile ofis ortamına estetik bir görünüm sunarken aynı zamanda sağlıklı ve temiz bir çalışma ortamı da sunmaktadır.

Barış Zambağı

Bir masa üzerinde duran saksıda barış zambağı çiçeği arka plan beyaz

Güneş istemeyen ofis çiçekleri arasında en çok tercih edilen ofis çiçeğidir. Yeterli ışığın olmadığı kuru havaya sahip ofis ortamlarında direnç gösterir ve yaşayabilir. Doğal yollarla ofis havasını temizleyen Barış Zambağı, aynı zamanda ofis ortamına pozitif etki yayar.

Bambu

Beyaz arka plan üzerine koyulan saksıda çiçek

Işığı seven, klimanın sıcak ya da soğuk etkisinden hoşlanmayan bir ofis çiçeğidir. Ofis ortamında ışıklı ve klima konumundan uzak bir yere konulduğunda ofis içerisindeki kirli havayı doğal olarak temizler ve size hem temiz hava hem de pozitif enerji verir.

Kalp Yapraklı Devetabanı

Ofis ortamında bakılan devetabanı çiçeği

Ofis çiçekleri arasında en çok bilinen ve yetiştirmesi oldukça kolay olan bir ofis bitkisidir. Havadaki oksijen seviyesini arttıran kalp yapraklı devetabanı, huzurlu ve sağlıklı bir ofis ortamı oluşturur. Aynı zamanda yaprakları zehirli olan bir bitkidir.

Oksijen üreten aynı zamanda zehirli yaprakları ile son derece ilginç olan bu ofis bitkisi, sık ve düzenli aralıklar ile kesildiğinde kalp yapraklı devetabanı, asma saksıya konularak büyük ofis ortamlarında kullanılabilecek oldukça doru bir bitkidir.

Kaktüs

Beyaz arkaplan üzerinde saksıda kaktüsler

Ofis masaüstü çiçekleri arasında en çok bilinen ve aynı zamanda en çok tercih edilen ofis bitkisidir. Kaktüs bitkileri yoğu radyasyon emilimi yapan bitkilerdir. Dolayısıyla da yoğun olarak telefon ve bilgisayar kullanılan ofis ortamlarında kullanılması gereken bir bitkidir.

Ofisin güneş alan bir yerine ya da bir masa üzerine koyarak uzun süre su vermeden dahi beslenebilecek güçlü ve dayanıklı bir ofis bitkisidir.

Ficus Benjamin

ficus bejamin yapraklarının göründüğü bir görsel

En favori ofis çiçekleri arasında ilk sırayı çeken Ficus Benjamin bitkisi, ofis ortamındaki yoğun stresin negatif yükünü azaltır. Ofis ortamında aşırı stres olduğunda Ficus Benjamin bitkisi yapraklarını dökmeye başlar. Bu durumda bitkiye mutlaka bakım yapılması gerekir.

Areka Çiçeği

Duvar önünde saksıda areka ciceği

Kuru ve havasız olan ofis ortamları için son derece faydalı ve aynı zamanda duruşu ile şık bir ofis çiçeğidir. Areka çiçeği, kendiliğinden doğal solum yapması sayesinde havada asılı bulunan toksinleri etkisiz hale getirir ve havayı nemlendirir.

Havalandırma ve havayı nemlendirme ihtiyacı olan bazı şirket ofislerinde havanın temizlenmesi ve nemlendirmesi için klima yerine Areka çiçeği tercih edildiği bilinmektedir. Bu özelliği ile ofis süs bitkisi olurken aynı zamanda sağlıklı bir işlevi de üstlenen bir ofis bitkisidir.