Ofislerde En Çok Tercih Edilen Kahve Demleme Yöntemleri

Ofislerde En Çok Tercih Edilen Kahve Demleme Yöntemleri

Ofislerde en çok tercih edilen kahve demleme yöntemleri hakkında sizlere doğal kahvelerin nasıl demlenmesi gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

Günlük yaşamımızın parçası olan kahve gerek evde gerek işte vazgeçilmez içeceklerimiz arasındadır. Gün boyu enerjik ve zinde durmamızı sağlayan kahvenin en keyiflisi ve sağlısı doğal olanıdır. Öğütme şekli, kavrulma tarzı gibi pek çok özellikleri ile kahveler de kendi aralarında damak tadı açısından ayrılmaktadır. Size önerimiz doğal olanını tercih ederek kahvenin tadına doyasıya varmaktır.

Doğal kahve yöntemleri ve önerileri sunmak için sizler için en popüler demleme yöntemlerini seçtik; Chemex, kahve külahı, kahve demleme makinesi, aorepress, klasik cezve...

Chemex

chemex ile kahve demlemenin gösterildiği fotoğraf

Hazırlanış süresi 3 ve 4 dakika arasındadır. Bu kahve türü 1940 yılı civarlarında Alman Dr Peter Schlumbohm tarafından bulunmuş ve günümüzde de popüler olmaya devam etmiştir.

Chemex kahveyi yapmak ve demlemek çok basit: Üç kat ince filtre kullanarak sıcak suyu kahvenin üzerine dökerek kahvenin demlenmesini sağlayabilirsiniz. İşte size tadı ve aroması ile yumuşak ve lezzetli bir kahve.

Kahve Külahı

2 ile 3 dakika arasında hazırlanabilen pratik bir kahve makinesidir. Makinede bulunan  külahın içine filtre koyup kahvenin üzerine sıcak suyu dökerek kahvenizi hızlı ve kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Kahve Demleme Makinesi

kahve makinesi

Mutfakların pek çoğunda yerini alan elektrikle çalışan ve ısınan suyu damlama yöntemiyle kahve üreten bir alettir. Sizin yapmanız gereken ise istediğiniz kadar kahveyi filtrenin üzerine yerleştirip ona eşit şekilde suyunu eklemektir. İşte kahveniz hazır.

Aeropress

Aeropress ile kahve demleme

2005 yılında uçan disk üretici olan Aerobie’nin sunduğu bir cihazdır. Basınç yöntemiyle çalışmaktadır. Vakum oluşturarak kahve parçaları arasında suyun geçip demlenmesini sağlayan bir yöntemdir.

Klasik Cezve

masanın üstünde duran cevze ve kahve fincanı

Klasik Türk kahvesinden vazgeçmeyenler ve kahveyi eski usül yöntemle yapmak isteyenler için bu yöntemle de kahve demlenebilir. Pek çoğumuz bilse de bilmeyenler için cezve de Türk kahvesinin yapılışını kısaca anlatmaya çalışalım; Kahvemizi hazırlamak için kaç kişilik yapacaksak kahve ve şeker miktarını ona göre ayarlamamız gerekecektir. Tabi Türk kahvesi hazırlanırken şekerli, sade ve orta şekerli diye ayrıldığı için şeker miktarına tercihe göre ayarlamanız gerekir Biz orta şekerli Türk kahvesini anlatacağız;

Orta şekerli Türk kahvesi yapımı için kişi sayısı kadar şeker ve su miktarını ayarlayın. Suyu kişi sayısına göre fincanla ölçeriz. Kahveyi de çay kaşığı ile yine kişi sayısı kadar ayarladıktan sonra şekeri de kişi sayısına göre katıp cezvemizde kahve su ve şekeri kısık ateşte pişinceye kadar karıştırıyoruz. Köpük olana kadar kaynattıktan sonra fincanlara köpüğü eşit miktarda koyup kahveleri paylaştırıyoruz.

Kahve Çekirdekleri ve Türleri

beyaz arkaplan üstünde kahve çekirdekleri ve fincan varü

Kahve çekirdekleri ve türleri olarak dünyan pek çok ülkesinde yetişen doğal kahve çekirdekleri bulunmaktadır. Kahvenin üretildiği yerler içinde Güney ve Orta Amerika, Afrika, Asya, Karayipler başta olmak üzere 80 ülkede kahve üretimi yapılmaktadır.

Kahve türü olarak genel olarak Arabica, Robusta, Excelsa, Liberica olmak üzere 4 çeşit kahvenin ana çekirdek türleri bulunmaktadır. Arabica, en çok yetiştirilen kahvenin en yoğun olduğu yerlerden gelmektedir. Latin Amerika, Orta ve Doğu Afrika gibi ülkelerde bu kahve türü yetişmektedir.

Robusto, Brezilya’da yetişmektedir. Kahve çekirdekleri içinde en yaygın türden olanıdır. Her ortama dayanıklı olan bu kahve çekirdeği türü uzun süre kullanılabilecek özelliktedir.

Liberica, Filipinler gibi kısıtlı olan bir bölgede yetişmektedir. Diğer kahve türlerine göre daha iri taneli yapıdadır.

Excelsa, Liberica’nın bir alt türüdür. Bazı özellikleri ile ayrıldığı için ayrı bir tür olarak tanınmaktadır Yoğun araması olduğu için kahve aromalarını kuvvetlendirmek için kullanılmaktadır.